iraneng
12 آذر 1401 - 16:38

رشد 94 درصدی ارزش کل معاملات بازار سهام/‌ تک‌سهم‌ها‌ بورس را سبزپوش نگه داشتند

بازار سرمایه در حالی معاملات امروز خود را به پایان رساند که 55 درصد نمادهای بورسی با افت قیمت مواجه بود در همین شرایط تک‌سهم‌هایی در بازار سرمایه وجود دارد که روند صعودی به خود گرفته‌اند و گزارش این شرکت‌ها در ماه‌های گذشته توانسته است آنها را در این بازار مثبت نگه دارد.

‌به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه هفته دوم آذر‌ را با روندی کم رمق آغاز کرد تا سهامداران در این هفته نیز انتظار رشد سریع از این بازار را نداشته باشند. هنوز ابهامات موجود در زمینه بودجه سال 1402، گریبان بازار سهام را گرفته و سرمایه‌گذاران منتظر انتشار اولیه بودجه سال آینده هستند.

به نظر می‌‌رسد با روند فعلی همچنان دامنه نوسان شاخص‌های بازار کوتاه باشد، برخی کارشناسان بازار سرمایه معتقدند اگر ریسک‌های بازار سهام کاهش یابد و چشم انداز بازار شفاف ‌تر‌شود، می‌ توان در انتظار بهبود وضعیت بورس بود.

بررسی بورس از نظر تکنیکالی نشان می‌دهد میانگین 200 روزه همچنان بالای سر کندل‌ها قدرت نمایی می‌کند و برای عبور از این مقاومت و خان بعدی که مقاومت کلاسیک 1 میلیون 422 هزار واحدی است بازار به انرژی و حرکت قوی تری نیاز دارد.

* روند مثبت تک سهم‌های بورس

علی مومنی کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: بازار در انتظار روشن شدن وضعیت بودجه 1402 است تا بتواند چشم انداز سرمایه‌گذاری خود را تعیین کند و تا زمانی که ابهامات حول سیاست ‌های دولت و بودجه 1402 زیاد است، معامله‌ گران در صبر و انتظار به سر می‌ برند.  

وی ادامه داد: در همین شرایط تک سهم هایی در بازار سرمایه وجود دارد که در این هفته ها روند صعودی به خود گرفته‌اند و گزارش های این شرکت ها در ماه‌های گذشته توانسته آنها را در این بازار مثبت نگه دارد و سهام این شرکت ها تقاضای بالایی را به خود اختصاص داده اند.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: مثبت بودن شاخص کل هموزن در روزهای گذشته و گاهی برخلاف شاخص کل بورس نشان می‌دهد سرمایه گذاران به سمت نمادهای کوچک بورسی حرکت کرده‌اند و همین مساله موجب درجا زدن سهم های شاخص ساز شده است.

* فریز شاخص‌های بورس 

در پایان معاملات امروز شاخص کل بورس نسبت به روز چهار‌شنبه 348 واحد رشد کرد و به سطح یک میلیون و 417 هزار و 719 واحد رسید. بازدهی این شاخص مثبت 2 صدم درصد بوده است.

اما شاخص کل هموزن برخلاف روزهای گذشته منفی شد و این شاخص امروز 96 واحد نسبت به روز چهار‌شنبه پائین آمد و در رقم 413 هزار و 19 واحد ایستاد. بازدهی این شاخص منفی 2 صدم درصد بوده است. شاخص فرابورس هم قرمزپوش شد و 18 واحد نزول کرد و به رقم 18 هزار و 672 واحد رسید.

* ارزش معاملات 

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام با رشد 94 درصدی به رقم 19 هزار و 451 میلیارد تومان افزایش یافت؛ ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 14 هزار و 415 میلیارد تومان بود که 74 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.  

امروز ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 3 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 995 میلیارد تومان رسید. سهم این معاملات از کل معاملات بورس 15 درصد بوده است. 

* افزایش خروج سرمایه حقیقی

در مجموع معاملات امروز شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هشتمین روز متوالی منفی شد و 196 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. 

بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شستا (شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی)، شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان) و حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) اختصاص داشت و نمادهای کگل (معدنی و صنعتی گل گهر)، فخوز (فولاد خوزستان) و وسبحان (سرمایه گذاری سبحان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند. 

 * صف‌های خرید و فروش بازار سهام

در پایان معاملات امروز، 302 نماد رشد قیمت داشتند و 371 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 45 درصد بازار رشد قیمت داشت‌ و 55 درصد بازار افت قیمت داشت، در جریان معاملات امروز شنبه، 63 نماد صف خرید داشت‌ و 47 نماد با صف فروش مواجه بود.

مجموع ارزش صف‌های خرید با افت 35 درصدی به 120 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 51 درصد کاهش یافت و 95 میلیارد تومان بود. 

در پایان معاملات امروز، نماد کپشیر (شرکت پشم شیشه ایران)، کیمیا (شرکت معدنی کیمیای زنجان گستران) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) بیشترین صف خرید را داشتند. 

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 895377