iraneng
13 آذر 1401 - 15:15

ماجرای مسمومیت دانشجویان سه دانشگاه کشور چه بود؟/ سازمان امور دانشجویان: منتظر نتیجه آزمایش‌ها هستیم

انتشار اخباری درباره مسمومیت پی در پی دانشجویان در سه دانشگاه کشور نگرانی هایی را درباره کیفیت غذای دانشگاهها ایجاد کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، موضوع مسمومیت غذای دانشجویان از آن دست موضوعاتی است که  هر از گاهی مطرح شده و پس از بررسی علل آن و اطلاع رسانی های مختلف فراموش می شود.

این موضوع این روزها با انتشار اخبار مسمومیت پی در پی دانشجویان در سه دانشگاه بزرگ کشور در فضای رسانه ای مطرح شد و با توجه به در پیش بودن روز 16 آذر و روز دانشجو جدی تر از قبل به نظر می رسد.

 

ماجرای سریالی مسمومیت سه دانشگاه کشور

ماجرای سریالی مسمومیت دانشجویان، دوم آذر از دانشگاه صنعتی اصفهان شروع شد. مسئولان دانشگاه ابتدا از آلودگی 270 نفر از دانشجویان سخن گفتند اما رئیس دانشگاه روز 6 آذر و پس از بررسی نهایی، از آلوده شدن 600 دانشجو  در این ماجرا خبر داد.

به گفته مسئولان دانشگاه، عامل آلودگی دانشگاه باکتری شیگلاسونئی بود و مرکز بهداشت اصفهان هم بعد از بررسی وضعیت تعدادی از دانشجویان مبتلا، شیوع این باکتری را میان دانشجویان از طریق غذای مسموم تایید کرده بود.

پس از دانشگاه صنعتی اصفهان، نهم آذر ماه، پردیس کرج دانشگاه خوارزمی، با موضوع مشابهی مواجه شد. با وجود اینکه تعداد قابل توجهی از دانشجویان به صورت سرپایی درمان شدند، تعدادی از آن‌ها به بیمارستان منتقل شدند اما روابط عمومی دانشگاه خوارزمی آلودگی دانشجویان به دلیل صرف غذای سلف را تایید نکرد و اعلام کرد تعدادی از مراجعین به بهداری این دانشگاه، غذای سلف را مصرف نکرده بودند و پزشک بیمارستان محل مراجعه دانشجویان نیز اعلام کرده بود که بیماری دانشجویان مربوط به یک پیک بیماری فصلی است و اثبات مسمومیت نیازمند مراحل آزمایشگاهی و پزشکی خاص دارد.

پس از دانشگاه خوارزمی، این بار تعدای از دانشجویان دانشگاه صنعتی اراک در روزهای پایانی هفته گذشته دچار مسمومیت شدند و رئیس دانشگاه اعلام کرده بود که علت این اتفاق به صورت دقیق مشخص نیست.

**پاسخ وزارت بهداشت به موضوع مسمومیت های دانشجویی

وزارت بهداشت در پاسخ به پیگیری های صورت گرفته تسنیم اعلام کرد به دلیل اینکه این اتفاقات در دانشگاههای آموزش عالی رخ داده هرگونه اظهار نظری در این خصوص خارج از وظیفه قانونی این وزارت خانه است و مرجع قانونی در این خصوص را سازمان امور دانشجویان اعلام کرد.

سازمان امور دانشجویان  نیز امروز در اطلاعیه ای از بررسی کمیته ای در این خصوص خبر داد و ضمن تایید عامل ویروسی در مسمومیت دانشجویان دانشگاه اصفهان از نامشخص بودن عامل اصلی  در ماجرای مسمومیت دانشجویان دانشگاه صنعتی اراک و خوارزمی خبر داد.

در این اطلاعیه با اشاره به بیماری گوارشی دانشجویان دانشگاه های صنعتی اصفهان، صنعتی اراک و خوارزمی آمده است: به دنبال بروز بیماری گوارشی تعدادی از دانشجویان دانشگاه های صنعتی اصفهان، صنعتی اراک و خوارزمی «پردیس کرج» نظر به اهمیت سلامت دانشجویان، سازمان امور دانشجویان به عنوان حامی حقوق مادی و معنوی دانشجویان، از ابتدای بروز این بیماری، اقدامات نظارتی و پیگیری مسائل بوجود آمده را در این دانشگاه ها دنبال نموده و تا حصول نتیجه نیز ادامه خواهد داد.

با توجه به شیوع بیماری‌های تنفسی و گوارشی در فصل پاییز، با پیگیری های انجام شده اقدامات نخستین، اعم از آزمایش‌های مختلف از آب آشامیدنی و غذای دانشجویان و همچنین نمونه برداری‌های انسانی صورت گرفته است که نتایج آن در دست بررسی است و تحقیقات اولیه پاتولوژیست ها در دانشگاه صنعتی اصفهان، حاکی از منشا ویروسی این بیماری گوارشی است و در دانشگاه خوارزمی و صنعتی اراک منتظر دریافت نتیجه آزمایشات انجام شده می باشیم.

این سازمان با تشکیل کمیته ای متشکل از کارشناسان و متخصصان مرتبط ضمن بررسی همه جانبه و بازدید میدانی از دانشگاه های مذکور، برنامه ریزی و اقدامات لازم را آغاز کرده است.

لذا هم‌اکنون شرایط دانشگاه ها در حالت پایدار بوده و همکاران ما با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی مربوطه بر کلیه فرایند‌های تهیه، طبخ و توزیع غذا نظارت دارند.

در همین راستا، سازمان امور دانشجویان به دانشگاهیان محترم و خانواده گرانقدر دانشجویان ضمن تأکید بر حفظ آرامش و عدم توجه به شایعات، این اطمینان را می‌دهد که متخصصان حوزه سلامت و مسئولین دانشگاه ها در تلاش هستند تا ضمن جلوگیری از تکرار اینگونه اتفاقات با جدیت پیگیر علل و عوامل این حادثه باشند.

انتهای پیام/

 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 896755